Functional Ecology Lab

Home » Fonksiyonel Ekoloji Laboratuvarı

Fonksiyonel Ekoloji Laboratuvarı

Fonksiyonel Ekoloji Laboratuvarı (FEL), Ankara’da Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Ekoloji Anabilim Dalı bünyesinde bulunmaktadır (eski adı, Yangın Ekolojisi ve Tohum Araştırmaları Laboratuvarı – YETA).

Laboratuvarın ana araştırma alanlarını, fonksiyonel ekoloji, yangın ekolojisi ve bitki ekolojisi konuları oluşturmaktadır. Laboratuvarda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla, fonksiyonel karakter temelli yaklaşımları kullanarak ekosistemlerdeki ekolojik ve evrimsel dinamikleri anlamaya çalışmaktayız. Ekibimiz özellikle Akdeniz tipi ekosistemlerdeki ve Anadolu bozkır vejetasyonundaki ekolojik dinamikler ile ilgilenmektedir.

Laboratuvarda uzun bir süredir en çok odaklandığımız araştırma konuları yangın ekolojisi ile ilgilidir. Güncel olarak, bitki türlerinin, popülasyonlarının ve karakterlerinin iklimsel ve yangın rejimi değişikliklerine verdikleri cevaplarla ilgilenmekteyiz. Türlerin, komünitelerin ve ekosistemlerin müdahale sonrası yenilenmesi, ve tohum çimlenme ve dormansisinin bu süreçlerdeki rolü hakkında araştırmalar yürütmekteyiz. Ayrıca, bitkilerin tohum dispersalinde hayvanların rolü de araştırma ilgi alanlarımız arasında bulunmaktadır. Fonksiyonel Ekoloji Laboratuvarında yürütülen projelerin tam listesi ve ayrıntılarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Bu projelerde, çok sayıda araştırmacı ile de işbirliği yapmaktayız.

Laboratuvar ekibimizde, ana araştırmacı olarak yer alan Çağatay Tavşanoğlu haricinde, çok sayıda doktora ve yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır. Yine çok sayıda lisans öğrencisi de laboratuvar bünyesinde aktif olarak çalışmaktadır. Fonksiyonel Ekoloji Laboratuvarı ekibi hakkındaki ayrıntılar için tıklayınız.

Laboratuvar ekibi tarafından yayımlanmış makalelerin listesine ve tam metinlerine erişmek için tıklayınız.

Laboratuvar ile ilgili gelişmeleri ve duyuruları ise buradan takip edebilirsiniz.

Fonksiyonel Ekoloji Laboratuvarı araştırmaları hakkında daha fazla bilgi almak ve her türlü iletişim için:

Posta adresi: Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Ekoloji Anabilim Dalı, Beytepe 06800 Ankara, Türkiye

Tel: +90-312-2978000, Faks: +90-312-2992028

E-posta: ctavsanoglu@gmail.com; ctavsan@hacettepe.edu.tr

%d bloggers like this: